Kiskőrös Város Önkormányzata

Kiskőrös Város Smart City Stratégiája, a Petőfi Sándor terv

Kiskőrös, Petőfi Sándor szülővárosa a BME szakértőivel együttműködve kidolgozott, és a képviselő testület által elfogadott egy kiskőrösi Smart City kisvárosi stratégiát, mely alapja, mintája lehet egy általános kisvárosi modellnek.

A Petőfi Sándor Terv vezérgondolata két alapcélra épül:

  • Az élhetőbb, okos kisvárosi koncepció célja a megfelelő tudás, technológiák, innováció és szolgáltatások szervezett, összehangolt, átfogó szimbiózisa az életkörülmények, kényelem, egészség, környezetvédelem, energiatakarékosság, fenntarthatóság, költségcsökkentés, gazdasági versenyképesség-növelés és fellendülés érdekében.
  • A kisvárosokban és járásukban/körzetükben élők lokálpatriotizmusának, erősítése a települések megtartó- és vonzóerejének növelésével.
  • A nemzeti és nemzetközi célokat csak úgy lehet elérni, ha széleskörű, átfogó, integrált, fenntartható Smart City megoldások kerülnek bevezetésre az alábbi legfontosabb területeken: energetika, mobilitás, infokommunikációs technológia (IKT), életvitel és kormányzás.

Az okos, intelligens várossá válás egy folyamatos fejlesztés útja, az élhetőbb környezet, élhetőbb, komfortosabb városi lét megteremtésének lépcsőzetes megvalósítására, olyan elvekre épülő tervekkel, melyek pénzügyi-gazdasági szempontból megalapozott, fenntartható, önfenntartó és környezetbarát rendszereket eredményeznek.

A magyar vidék egyre meghatározóbb települései a kisvárosok, melyek többsége járási központ is.

A kisvárosi modell elsődlegesen a többségében kisváros jellegű járási székhelyek mintamodellje lehet, fontos láncszemévé válhat a kormányzat önkormányzati, kommunikációs hatósági és szolgáltató rendszerének, mobilizálja és hatékonyabbá teszi a lakosság, a civil, az üzleti és szolgáltatási szféra tevékenységét, javítja a képzési, oktatási lehetőségeket és hozzájárul a fenntartható életminőség-javítás eléréséhez.

A nemzeti és EU pályázati programok, a kormányzati fejlesztési elképzelések és szándékok a Petőfi Sándor Tervbe harmonikusan beépíthetőek, és megteremthető az összhang a Nemzeti Digitális Fejlesztési Programokkal  /DJP 2.0/ és a Lechner Tudásközpont Módszertani Kézikönyvével, melyek az élhetőbb, okos megoldásokra alapozott fejlesztések főbb irányait jelölik ki.